- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 4:34

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna
Autor Wiadomość
Post: 13 gru 2017, 9:54 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Stacja ma już zabezpieczone napędy zwrotnic,

jestem w trakcie robienia projektów na ploter kartonowych budynków

Obrazek

jeśli ktoś ma jakieś fajne rzuty lub plany budynków, mogę się pokusić o przygotowanie szablonów na ploter.

Jako że napędami trzeba jakoś sterować postanowiłem zrobić swój własny sterownik DCC i cieszę się bardzo bo próba zakończyła się powodzeniem i układ działa następująco.

https://youtu.be/cV9yAB11qh4

Sterownik może wysterować 16 akcesoriów, można każde wyjście przeprogramować w tej chwili zamówiłem 10 szt. i jeszcze tylko wydrukuje obudowę jakby ktoś był zainteresowany proszę pisać mogę odsprzedać.


Na górę
Post: 24 gru 2017, 14:32 
Offline
ZKMK
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 lis 2014, 21:19
Posty: 98
Widzę, że działasz w Solidworks, więc powiedz mi, czy jest tam możliwość prostego rozwijania figur przestrzennych do płaskiej powierzchni?

W AutoCAD nazywa się to modułem rozwijania blach, ale jest to dodatek koszmarnie drogi.

_________________
Ifonka79 - Krzysiek


Na górę
Post: 24 gru 2017, 16:44 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Cytuj:
Widzę, że działasz w Solidworks, więc powiedz mi, czy jest tam możliwość prostego rozwijania figur przestrzennych do płaskiej powierzchni?

W AutoCAD nazywa się to modułem rozwijania blach, ale jest to dodatek koszmarnie drogi.

Tak jest w tym programie taka funkcja. Ja ją stosuję do spłaszczania obiektów powierzchniowych, nie wiem jakby się to miało do szkiców. Bryły na pewno da się spłaszczyć ale trzeba by je chyba przerobić na powierzchnie.

Ja ogólnie tworząc projekt na ploter korzystałem z trzech różnych programów. Najpierw użyłem solida bo w nim najłatwiej zrobić szkic ze zdjęcia, najłatwiej je można wyskalować w tym programie. Potem użyłem inventora do zrobienia szkiców w postaci plików DXF. Solid przy tworzeniu DXF lubi wprowadzać błędy w rysunki. A na koniec AutoCAD do zrobienia rysunków na ploter.


Na górę
Post: 26 lut 2018, 0:23 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
W końcu zebrałem się aby opisać co się działo przy makiecie od ostatniego wpisu.

Na makiecie zainstalowałem napędy co okazało się katorżniczym przedsięwzięciem. Z racji dużej odległości płyty spodniej od toru oraz braku otworów pod iglicą zadanie było znacznie utrudnione. Przy okazji zaglądnięcia pod spód makiety uporządkowałem elektrykę co znacznie poprawiło przejrzystość układu.

W między czasie dokończyłem projekt dworca i dałem go na laser po czym zabrałem się do składania. Efekt prac na dzień dzisiejszy prezentuje się następująco.

Obrazek
Obrazek

Jakiś czas temu zbudowałem szafę warsztatową na skrzynki które są w budowie w następnym miesiącu mam w planie zbudować skrzynki na moduły które zaczynam wykańczać.

Obrazek

W kolejnym międzyczasie zaprojektowałem układ do sterowania różnymi akcesoriami na makiecie za pomocą rocomausa. Sprytne chińczyki zrobiły mi do tego układu płytki i w przeciągu miesiąca z chin docierały do mnie kolejne elementy urządzenia, aż złożyłem je w całość i przetestowałem.

Obrazek

Na święta postanowiłem sobie sprawić prezent w postaci udźwiękowionego byka. Jeszcze tylko 40 eanosów i skład marzeń będzie gotowy :D

Obrazek

Tuż przed warsztatami zacząłem naukę malowania areografem i tym oto narzędziem pomalowałem wiadukt i podjąłem próbę zwaloryzowania torowiska. Dodatkowo zacząłem pierwsze próby z zazielenianiem makiety. Z racji braku odpowiedniego materiału trawiastego zazieleniłem jedynie nasypy wiaduktu i pobawiłem się przy budynku zmienionej nastawni.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na warsztaty przybył właściwy materiał trawiasty i z pomocą dzieci makieta nieco się zazieleniła.

Obrazek


Na górę
Post: 26 lut 2018, 0:24 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Najnowszym wydarzeniem z życia makiety była wstępna przymiarka rozmieszczenia budynków. Układ pewnie zmieni się jeszcze z 5 razy ale wstępnie wyglądałoby to tak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Post: 26 lut 2018, 20:38 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Super to wygląda. Widać spore postępy, chyba w Kamieniu Pomorskim wystawimy jeden tor :lol:


Na górę
Post: 26 lut 2018, 23:40 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Cytuj:
Super to wygląda. Widać spore postępy, chyba w Kamieniu Pomorskim wystawimy jeden tor :lol:
Dzięki!
No do Kamienia chcę ją ogarnąć tak aby nie było wstydu może mi się uda jak się zepnę.

Teraz w międzyczasie tworzę obiecany dla Tydziala projekt nastwani i biorę się za dokończenie dworca. Dodatkowo z kolegą pracuję nad bardzo ciekawym projektem jednotorowym ewentualnie rozwojowo dwutorowym, ale o tym jak już będą konkrety ;)

Obrazek


Na górę
Post: 10 kwie 2018, 22:48 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Po katastrofie budowlanej dworca i wielkim wkurzeniu przeprosiłem się z nim.

Obrazek

Aktualnie trwają prace malarskie na wyciętych już ścianach, kolorystyka nieco się zmieniła, co by było jak najbliżej realnemu budynkowi.

Obrazek

Obrazek

W między czasie w nielicznych wolnych chwilach wystrugałem taką oto lampę. Jakby ktoś był zainteresowany mogę się "podzielić" kilkoma sztukami.

Obrazek


Na górę
Post: 19 kwie 2018, 22:10 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Ale cisza zagościła ostatnio na naszym forum, jakaś zmowa milczenia?

Farby Vallejo są do dupy jeśli chodzi o areograf i po położeniu trzech warstw okazało się że ściany powyginało się od wody, a i tak nie są dobrze pokryte. Zakupiłem w końcu pożądną chemię w postaci farb Tamiya które są świetne do malowania areografem jak i pędzelkiem. Bardzo dobra cena, bardzo dobra jakość, czego chcieć więcej? Aktualnie mój dworzec zmienia kolor na nieco inny i część ścian wyglada teraz tak:

Obrazek


Na górę
Post: 20 kwie 2018, 21:24 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Podaj numery farb do areografu Tamiya. Czy one też są wodne? Jak z zapachem podczas malowania?


Na górę
Post: 20 kwie 2018, 21:33 
Offline
ZKMK
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 lis 2014, 21:19
Posty: 98
Kolego barowy; a podkład pod farbki położyliście:), bo jak nie to i tamiya może rozmoczyć karton;). Karton ze względu na materiał z jakiego jest wykonany przed malowaniem trzeba zaimpregnować. Najlepiej po prostu pomalować go farbą podkładową i na płaskiej powierzchni docisnąć czymś twardym aż do wyschnięcia, dopiero później możemy kleić w całość.

Przyznaję; Tamiya to prawie najlepsze farbki do malowania (zaraz po Mr.Hobby), są dwie linie: akryl i olejne. Posługuję się akrylowymi i właściwie jak nie wsadzi się nosa w opakowanie to ich nie czuć.

Natomiast od razu zaznaczę; farby do aerografu trzeba rozcieńczać (reguła mówi, że najlepiej dedykowanymi rozcieńczalnikami, choć jak zna się podstawy chemii to można kombinować z uniwersalnymi) i w pomieszczeniu w którym się maluje ZAWSZE będzie unosił się mniej lub bardziej intensywny zapach farby choćbyście używali plakatówek i wody, bo farba jest "zatomizowana" i bardzo lotna.

_________________
Ifonka79 - Krzysiek


Na górę
Post: 22 kwie 2018, 21:27 
Offline

Rejestracja: 25 lut 2016, 17:56
Posty: 85
Cytuj:
Podaj numery farb do areografu Tamiya. Czy one też są wodne? Jak z zapachem podczas malowania?
Masz na myśli numer użytego przeze mnie koloru?

Te farby nie są wodne. Rozpuszczalnikami w nich są różne alkohole wyższego rzędu to też podczas malowania daje alkoholem, ale nie jest to jakiś bardzo uciążliwy zapach. :)

Polecam obejrzeć filmik instruktażowy dotyczący różnych farb akrylowych, pod poniższym linkiem.

https://www.youtube.com/watch?v=HGq5ieksQCE


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 73 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl