- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:24

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 paź 2017, 14:35 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 22 mar 2009, 17:31
Posty: 149
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Ostatnio na paprykarzu, rozmawialiśmy z Gersot'em o planach na następne moduły. Podczas rozmowy przewinął się temat budowy modułów z posterunkiem odgałęźnym. Temat jest ciekawy, z tego względu że dałby możliwość "wpięcia" w układ szlaku dwutorowego, zarówno Port @Gersota i @Brody, ale także i mój projekt Drawno. W związku z tym, postanowiłem wykonać wstępny projekt posterunku, gdzie od linii dwutorowej, odgałęzia się linia jednotorowa (lub po likwidacji "uporka" - dwie linie jednotorowe). Mógłby to być projekt wspólny (klubowy). Materiał torowy w postaci rozjazdów Roco Line 2.1 WR10 i WL10, oraz kilku torów sztywnych G4 posiadam na składzie, posterunek byłby wyposażony w przekaźnikowe urządzenia SRK z sygnalizacją świetlną (tu moja propozycja, by sterować z oryginalnego pulpitu kostkowego ;) ). Jako budynek nastawni, można wykorzystać kartonówkę GPM'u "Retkinia".
Czy pasuje Wam taka propozycja? :)
Poniżej wstępny zarys układu torowego.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 11 paź 2017, 20:20 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Pomysł fajny - jestem na tak. Nastawnia leży gotowa gdzieś w klubie, wymaga lekkich poprawek. Finansowo też powinniśmy udźwignąć ten projekt.

Moje pytania:
1. Czy układu torowego nie można by jeszcze uprościć? Chodzi mi o rozjazdy zaznaczone na czerwono. Z czysto technicznego punktu widzenia - czy dublowanie rozjazdów ma jakieś uzasadnienie techniczne, skoro linia dwutorowa odgałęzia się na jednotorową?
Obrazek

2. Pytanie co o tym pomyśle sądzą Prezes i Vice-Prezes?
3. Najważniejsze pytanie, kto to zbuduje? Ty budujesz Drawno, jak ćwiczę projekt X...


Na górę
Post: 12 paź 2017, 0:53 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 9:58
Posty: 40
Cytuj:
Czy układu torowego nie można by jeszcze uprościć?
Te rozjazdy są zbędne. Zrezygnował bym też z drugiego przejścia na dwutorze.
Trzeba by całość dobrze osygnalizować, a na spotkaniach jazd po niewłaściwym, jak na lekarstwo.
Rozważyłbym wykorzystanie tych dwóch rozjazdów "zbędnych" i zbudowanie lustrzanego odbicia
linii jednotorowej, lub bocznicy, jak kto woli.
Z mojego doświadczenia z spotkań, układ taki daje większe możliwości.


Na górę
Post: 12 paź 2017, 8:40 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
Ja jestem na tak.
Jednak z uwagi na ograniczony klubowy budżet proponuję inną formę finansowania - podobną do ściepy na drzewa.
Częściowo składki połączone z dodatkową ekstra składką.
(chciałbym dać trochę odetchnąć skarbnikowi bo wykonanie łuków trochę nas kosztowało - jeżeli to możliwe
- poproszę Gerard o szczegółowy raport z wydatków na ten projekt w ich wątku - transparentność najważniejsza)

Zakładając że "gleis material" zapewni Sławek - pozostaje nam wykonanie skrzynek, napędy do rozjazdów, semafory, nastawnia i zielenina.
Nie będą to powalające koszta zakładając, że odzew będzie podobny do akcji drzewa.

Co do samego wykonania, mogę się tego podjąć, chętni pewnie mi pomogą i nie powinno być z tym problemu.


Na górę
Post: 12 paź 2017, 17:43 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 22 mar 2009, 17:31
Posty: 149
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Część semaforów Kluby mam. W poniedziałek przygotuję projekt układu torowego z semaforami i zobaczymy co będzie potrzebne :-)


Na górę
Post: 13 paź 2017, 11:56 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
Obrazek


Na górę
Post: 20 paź 2017, 12:02 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 22 mar 2009, 17:31
Posty: 149
Lokalizacja: Szczecin Pogodno
Ostatni tydzień mija pod znakiem samochodów, dlatego dotychczas nie ruszałem tematu posterunku. Po rozmowie z Siwym, który nakłonił mnie do pozostania przy pierwotnym układzie, w wolnej chwili, zrobiłem tylko projekt układu torowego wraz z sygnalizacją oraz wstępny projekt pulpitu kostkowego :)
Cytuj:
(...)
Zakładając że "gleis material" zapewni Sławek - pozostaje nam wykonanie skrzynek, napędy do rozjazdów, semafory, nastawnia i zielenina.
(...)
Cały materiał torowy czyli rozjazdy, złączki i fleksy Roco Line 2.1 mam (12 sztuk fleksów właśnie zamówiłem). Dodatkowo mam na pewno 2 semafory 4-komorowe Kluby. Być może jeszcze z jeden, albo dwa się znajdą. Jeśli by brakowało, to można spróbować zamówić u Kluby, semafory do montażu, są 50% tańsze od gotowych, a ich montaż nie należy do trudnych). Odnośnie nastawni, to mam jeszcze nie sklejoną "Retkinię", więc też mogę dorzucić do wspólnej kupki :)

Co do samego projektu posterunku, jak już wcześniej napisałem, byłby to posterunek z urządzeniami elektrycznymi przekaźnikowymi, stąd projekt pulpitu kostkowego, z którego - podobnie jak na prawdziwej kolei - będziemy sterować makietą. Jako, że na pulpicie będzie wykrywana zajętość toru, od której będą uzależnione semafory, zachodzi tutaj potrzeba, izolowania odcinków (przynajmniej jednego toku szynowego). Ale elektryką zajmę się na spokojnie, jedynie wyjaśnię osobom montującym układ torowy na skrzynkach, co i jak mają izolować i gdzie lutować wyprowadzenia.

Czy jutro będzie spotkanie na modelarni? Można by omówić na spokojnie co i jak z tym projektem :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 20 paź 2017, 14:17 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
Ja będę koło 11


Obrazek


Na górę
Post: 22 paź 2017, 12:27 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Może tak, można przesunąć te 2 rozjazdy.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 23 paź 2017, 21:30 
Offline
ZKMK
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lip 2013, 12:44
Posty: 164
Sorry chłopaki, ale będzie bolało.

Czego byście nie przestawiali to i tak wyjdzie wam posterunek odgałęźny. Zresztą zgodnie z zamysłem inwestora.
Ale pomyślcie konstruktywnie, jak ja.

Wycinamy parę rozjazdów w niebyt, upraszczamy i mamy takie maleństwo do upchnięcia na dwóch metrach.
Obrazek

Ja wiem. Żal.
Ale zobaczcie, co mam dla was na pocieszenie. I to zupełnie z materiałów odpadowych.
Obrazek

Ja to mam łeb, tak pięknie wymyślić.


Na górę
Post: 23 paź 2017, 22:12 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
to co narysowałem mieści się na 2 metrach i jest trapez !


Na górę
Post: 23 paź 2017, 22:14 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
to co narysowałem mieści się na 2 metrach i jest trapez którego nie mamy w h0


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl