- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 15:10

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 maja 2021, 19:26 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Jak już większość członków naszego klubu wie, w ostatnim tygodniu maja organizujemy II Wystawę Makiet Kolejowych w Kołobrzegu.
Pozwoliło nam na to m.in. zniesienie części obostrzeń związanych z Covid-19.

Postanowiłem założyć ten temat, gdyż nie wszyscy mają lub chcą mieć Messengera.
Podobnie jak poprzednio organizujemy ją wspólnie z MOSiR Kołobrzeg.
Tym razem impreza odbędzie się na głównej hali sportowej.

Planujemy makietę modułową w skali H0, makietę w skali 1 oraz wystawę klocków lego.
Może uda się jeszcze wystawić makietę w skali TT (rozmowy trwają).
Plan makiety w skali H0 układa Kacper.

Transport modułów i układanie makiety zaczynamy w piątek 28.05.2021r.

Tyle na początek.


Na górę
Post: 07 maja 2021, 20:45 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Gerard super, że ożywiłeś forum.
Czy jest jakiś plakat? Wojtek obiecał spytać się, ale to trwa ...
Jeśli będzie to wrzucę go na stronę ZKMK.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 08 maja 2021, 22:35 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Makieta ma powierzchnię ok. 40 m x 15 m, więc w sali zmieści się bez obaw, a nawet zostanie sporo miejsca.

Projekt przemyślany jest tak, by obsługa była wewnątrz makiety zaś maszyniści od zewnątrz. Celowo nie tworzyłem zbędnych rozgałęzień etc. Maszynista startując z technicznej przejedzie aż do Drawna, bez zabawy w przełażenie pod makietą.

Szlak dwutorowy kończy się Poźrzadłem, co raz, że umożliwia zjazd na ciekawy szlak jednotorowy (z mijanką), a dwa, że pozwala na manewry i zmianę kierunku jazdy pociągu bez konieczności wjazdu na jednotor (zlikwidujemy zatory).

Za Poźrzadłem umieściłem ze znakiem zapytania łuk Gerarda, ale będzie pasować tam cokolwiek. Chodziło mi jedynie częściowe zamknięcie przestrzeni dla obsługi (między techniczną, a Krzywołukiem) oraz o tory odstawcze dla pociągów kończących bieg na Poźrzadle.

Moduły Gerarda ułożyłem w taki sposób, by między BORem, a przystankiem Przymorze Osiedle mógł jeździć Car Faller.

Odnoga Sławkowa będzie wykorzystana do podłączenia Piły.

Zdaję sobie sprawę, że Drawno się łamie, ale nie byłem pewien, w którym miejscu. W każdym razie końcówka układu zbliży się nieco do Żodynia i nie powinno stanowić to żadnego problemu.

Przed Drawnem umieściłem poza układem moduły "Kacper 1T?". Są to moje 4 skrzyneczki jednotorowe, które nie mają na sobie nic poza trawą, także, jeżeli się przydadzą do wydłużenia układu to można brać - pozwoli to wydłużyć szlak przed Drawnem i osłonić nieco Żodyń od strony sterowania.

Podsumowując: Układ jest przemyślany tak, by był możliwie wygodny do obsługi, a zarazem by pojedynczy przejazd trwał możliwie długo.

Jeżeli projekt zostanie zaakceptowany, to zrobię spis modułów, które trzeba zabrać, by nie zastanawiać się nad tym przy pakowaniu. Na załadunku będę z planami i rozpiską, by zdecydować co ewentualnie może zostać, jeżeli nie zmieści się do busów.

Wydaje mi się, że łuków będzie na styk, lecz jeżeli coś pójdzie nie po mojej myśli to jeden odcinek "2x łuk" można usunąć.

Jakiego rozmiaru obrazka nie próbowałbym wstawić, forum pokazuję błąd, także układ jest pod tym linkiem: https://naforum.zapodaj.net/8caf8a7606d0.jpg.html


Na górę
Post: 09 maja 2021, 11:37 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Cytuj:
Gerard super, że ożywiłeś forum.
Próbuję, bo widzę, że całkowicie zdechło. Szkoda.
Cytuj:
Czy jest jakiś plakat? Wojtek obiecał spytać się, ale to trwa ...
Jeśli będzie to wrzucę go na stronę ZKMK.
O plakacie nic nie wiem. Wydaje mi się, że plakat powinien przygotować MOSiR, bo on jest organizatorem tej imprezy, ale chyba Wojtek będzie wiedział to najlepiej. Na stronie MOSiRu nie ma nawet wzmianki o tej imprezie.


Na górę
Post: 09 maja 2021, 12:09 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Cytuj:
Jakiego rozmiaru obrazka nie próbowałbym wstawić, forum pokazuję błąd, także układ jest pod tym linkiem: https://naforum.zapodaj.net/8caf8a7606d0.jpg.html
Generalnie ok, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

Moje uwagi i wątpliwości do tego układu:
1. Stacja techniczna - co to jest? Mamy coś gotowego, czy też będzie zbudowana z betungsów?
2. Piła nie może być tak tam wciśnięta. Z doświadczenia wiem, że jak dołożysz łuki, żeby ustawić ją równolegle do układu, to odsunie Ci się od niego o około 1 metr.
3. Drawno zabierze Ci dużo miejsca, bo jest w kształcie litery "U". Może Ci się nie zmieścić.


Ostatnio zmieniony 09 maja 2021, 12:14 przez gersot, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 09 maja 2021, 12:11 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Cytuj:
Jakiego rozmiaru obrazka nie próbowałbym wstawić, forum pokazuję błąd...
Proszę bardzo ;)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 10 maja 2021, 20:06 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 9:58
Posty: 40
Piła nie zgra się z Sławkowem, w tym układzie.
Jak my się poruszamy, a jak publiczność?


Na górę
Post: 10 maja 2021, 21:32 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Moja kontrpropozycja. :D


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 10 maja 2021, 21:33 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Docelowo będę chciał tak ustawić Drawno, żeby można było wpuścić publiczność do środka. Taki mam pomysł.
Łuków nam wystarczy?


Na górę
Post: 11 maja 2021, 1:11 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Cytuj:
Piła nie zgra się z Sławkowem, w tym układzie.
Jak my się poruszamy, a jak publiczność?
Zgra się, Gerard wkleił zły projekt. Spójrz na ten pod linkiem post wyżej :)

Założenie było takie, że obsługa makiety jest w środku, zaś maszyniści i publiczność od zewnątrz. Startując z technicznej można zrobić dość długi przejazd aż do Drawna bez konieczności gimnastykowania się pod makietą.


Na górę
Post: 11 maja 2021, 1:16 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Cytuj:
Docelowo będę chciał tak ustawić Drawno, żeby można było wpuścić publiczność do środka. Taki mam pomysł.
Łuków nam wystarczy?
Publiczność od środka i od zewnątrz jednocześnie, a zarazem od strony stacji technicznej? To chyba nie najlepszy pomysł :roll:
Chyba, że zamierzasz dostawić prawy dolny róg projektu do jakiegoś rogu w hali (nie mam pojęcia gdzie usytuowane są tam wejścia).

Łuków jednotorowych powinno być na styk :)


Na górę
Post: 11 maja 2021, 17:29 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 9:58
Posty: 40
Cytuj:
żeby można było wpuścić publiczność do środka. Taki mam pomysł.
W jaki sposób będzie zabezpieczony dystans do zwiedzających?


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl