- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 3:09

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 lis 2019, 23:24 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Jako, że mam odpowiedni zestaw torów, a koszty sklejki to niecałe 200 zł chciałbym zbudować (zdążyć przed lutym) pętlę w skali H0.
Nie chodzi mi o zepsucie zabawy w manewry, ale może okazać się to wygodnym rozwiązaniem dla lokomotyw ze sprzęgiem znajdującym się tylko z jednej strony.
Taka pętla mogłaby się też znajdować np. na zakończeniu szlaku dwutorowego, żeby nie było tak jak w Kamieniu Pomorskim. 2 tor nagle zamieniał się w 1 tor, a tak 2 tor można zakończyć pętlą, a 1 tor wypuścić jednotorowym odejściem z posterunku odgałęźnego.
Będzie to również zbawienne rozwiązanie dla dyżurnych ruchu - skład, który nie mieści się na bocznym torze nie będzie blokował połowy stacji.

Teraz przejdę do szczegółów:
Skręcenie skrzynek i położenie torów to nie problem, ale jestem zupełnie zielony w temacie modułów pętli zwrotnej.
Przejrzałem schematy, wydaje mi się, że rozumiem jak podłączyć, ale jaki moduł będzie odpowiedni dla używanego przez nas sterowania?
Na Allegro znalazłem coś takiego: https://allegro.pl/oferta/dcc-modul-pet ... 8657569749, ale czy będzie to dobre rozwiązanie? Wszystko jest niby w porządku, ale wolę, żeby wypowiedział się w temacie jakiś specjalista :)

Wrócę jeszcze do całej konstrukcji - bez obaw - nie będzie to tak kłopotliwe w transporcie jak pętle w skali TT. Całość będzie składała się z 4 modułów 1m x 0,5 m :)


Na górę
Post: 29 lis 2019, 7:46 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 10 sty 2018, 21:03
Posty: 281
Lokalizacja: szczecin
Jaki chcesz zrobić promień łuku????

_________________
QFerki squad -Helenka, Antek, Kasia i Paweł


Na górę
Post: 29 lis 2019, 9:31 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
Powiem tak.
Zawsze marzyło mi się aby w klubie była, na wszelki wypadek nawet mała pętla w H0. Więc wpisujesz się w moje
plany idealnie.
Co do samego modułu pętli - nie wiem jak działa ten rodzaj modułu co przedstawiłeś.
Podłączenie go jest jakieś dziwne i pierwszy raz takie widzę. Dodatkowo nie wiem jak będzie to współpracowało z digikejsem.
Jak wiesz czasami loki wariują na pętlach.
To co znam i mamy podłącza się w ten sposób co na foto.
Ewentualnie odpuść sobie zakup samego modułu, Gerard ma na nieużywanej stacji technicznej, ewentualnie ja mam w pętli TT
wyciągniemy i przetestujemy i wtedy się zobaczy.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 29 lis 2019, 23:04 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Cytuj:
Jaki chcesz zrobić promień łuku????
30 stopni na łukach R2 od Piko. Wagony osobowe bez problemu przejeżdżają :)


Na górę
Post: 29 lis 2019, 23:11 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Cytuj:
Zawsze marzyło mi się aby w klubie była, na wszelki wypadek nawet mała pętla w H0. Więc wpisujesz się w moje
plany idealnie.
Ja to widzę jeszcze w jeden sposób - jedna po jednej stronie, druga po drugiej, między nimi kilka metrów prostego szlaku i już mieścimy się na takim Paprykarzu, czy innej "kameralnej" wystawie nie zabierając dodatkowych metrów kwadratowych na nasze łuki :D
Na drugą też będę miał za jakiś czas materiał :)
Cytuj:
... nie wiem jak będzie to współpracowało z digikejsem. Jak wiesz czasami loki wariują na pętlach.
Tego właśnie najbardziej się obawiam :|
Cytuj:
Ewentualnie odpuść sobie zakup samego modułu, Gerard ma na nieużywanej stacji technicznej, ewentualnie ja mam w pętli TT wyciągniemy i przetestujemy i wtedy się zobaczy.
To będzie chyba najwłaściwszy ruch - przede wszystkim przetestujemy konstrukcję w warunkach bojowych, przy dużej makiecie i Digikejsie. Wtedy zadecyduję co kupić, aby nie było problemów.


Na górę
Post: 30 lis 2019, 18:36 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Zapytajcie się Martineza, on ma dobre moduły pętli.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 19 gru 2019, 18:59 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 9:58
Posty: 40
Martinezo teraz nic nie wytwarza (tylko rynek wtórny). Nie znam modułów Bogos 75. Modułu Rubikusa, nie polecam.
Pętla wymaga swojego spaxa i zasilacza, dla bezpieczeństwa (rozbudowane DCC loków i oświetlenie wagonów osobowych).
Może być Digikejs, lub produkcja Marqus (PKMK) kontakt na Modelarstwoinfo.
Cytuj:
Jaki chcesz zrobić promień łuku????
Cytuj:
na łukach R2 od Piko.
R6 może.
Pamiętaj, że pętla musi być dłuższa od składów, jakie mają się poruszać.
Składy oświetlone, często mają problemy z dobrym toczeniem się.
Sprzęgnij skład, aby na końcu były najgorzej toczące się wagony i rób próby.


Na górę
Post: 23 sty 2020, 21:08 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 9:58
Posty: 40
To na czym, zbudowałeś moduł pętli? Pamiętaj, że spax musi wykryć zwarcie póżniej niż moduł pętli.
Jaki długi wyszedł odcinek do zmiany polaryzacji?


Na górę
Post: 24 sty 2020, 10:13 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Próby robiłem na tym co Gerard ma na stacji technicznej - MP 03 Rev.1c
Niestety zwarcie najczęściej pokazywała najpierw centralna, może to kwestia zbyt krótkiej przerwy między szynami.
Izolowany odcinek pętli do zmiany polaryzacji ma ok. 3 metry.


Na górę
Post: 24 sty 2020, 15:15 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Cytuj:
... może to kwestia zbyt krótkiej przerwy między szynami.
Nie wielkość przerwy ma znaczenie tylko podłączenia. Musi się zgadzać z biegunowością poza petlą.
Cytuj:
Izolowany odcinek pętli do zmiany polaryzacji ma ok. 3 metry.
O długość odcinka decyduje najdłuższy skład i ma się mieścić w całości na pętli zasilanej przez moduł pętli.
Nie bardzo też rozumiem po co tam instalować Spaxa. Na tak krótkim odcinku wzmacniacz nie wydaje się potrzebny. Na pętli jest tylko jeden skład a więc w przypadku TT z full wypasem będzie to +/-300 mA a bez to ok. 170mA, a w H0 powiedzmy niech to będzie 0,6A.
Na pętli ważne jest napięcie aby było takie same jak na trasie. Niektóre modele modułu pętli potrafią obniżyć nawet o kilka volt. Moduł Martineza tego nie robi.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
Post: 24 sty 2020, 16:12 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Dzięki za wskazówki :)
Póki co pętla poszła w kąt, pora dokończyć resztę projektów :)


Na górę
Post: 31 sty 2020, 14:54 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 9:58
Posty: 40
Cytuj:
Na tak krótkim odcinku wzmacniacz nie wydaje się potrzebny.
Nie jest potrzebny.
Cytuj:
Nie bardzo też rozumiem po co tam instalować Spaxa.
Inny pomysł, aby centrala nie wywalała się przed modułem pętli?
Cytuj:
Na pętli ważne jest napięcie aby było takie same jak na trasie. Niektóre modele modułu pętli potrafią obniżyć nawet o kilka volt. Moduł Martineza tego nie robi.
Dobry moduł pętli powinien zmieniać polaryzację, bez wpływu na pozostałe parametry.
Moduł Martineza potrzebuje minimum 14,5V do poprawnej pracy.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl