- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:15

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 116 17 18 19 20
Autor Wiadomość
Post: 21 gru 2021, 22:28 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Załącznik:
IMG_3688zz.jpg
Budynek dworca.
Załącznik:
IMG_3691zz.jpg
Załącznik:
IMG_3696zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 21 gru 2021, 22:30 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Wejście z peronu do przejścia podziemnego.
Załącznik:
IMG_3697zz.jpg
Przejście podziemne.
Załącznik:
IMG_3698zz.jpg
Załącznik:
IMG_3699zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 21 gru 2021, 22:36 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Budynek dworca.
Załącznik:
IMG_3702zz.jpg
Widok w kierunku mostu kolejowego nad ul. Fabryczną. Kierunek Kłodzko Główne.
Załącznik:
IMG_3705zz.jpg
Załącznik:
IMG_3710zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 21 gru 2021, 23:13 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Nastawnia Ludwikowice Kłodzkie LK. Chcieliśmy się do niej dostać, lecz niestety zabrakło nam pomysłu jak to zrobić. Jedynym sensownym rozwiązaniem było przejście po tym moście, ale ze względu na fakt, iż prowadzony jest na nim ruch pociągów, odstąpiliśmy od tego pomysłu. Jeszcze tu kiedyś wrócimy ;) .
Załącznik:
IMG_3711zz.jpg
Linia w tym miejscu przechodzi z dwutorowej w jednotorową. Drugi tor na szlaku do Nowej Rudy został rozebrany tuż po wojnie.
Ponadto w tym miejscu od szlaku odchodzi bocznica do nadleśnictwa w Jugowie (w lewo). Jest to bardzo ciekawe miejsce. Dawniej bocznica prowadziła Elektrowni i Kopalni Wacław. Kopalnia zakończyła wydobycie węgla w 1939 roku. Elektrownia czynna była do 1962 roku. Następnie bocznica przeszła we władanie Lasów Państwowych, które korzystają z niej do dnia dzisiejszego. W międzyczasie z bocznicy korzystała do lat 90-tych XX wieku także mieszalnia pasz.
Załącznik:
mapa 16.jpg
Z miejscem tym kojarzy się jeszcze jedna historia. Jako uzasadnienie zamknięcia w lipcu 1939 roku kopalni podawano duże zagrożenie wyrzutami gazów. Obiekty po zlikwidowanej kopalni zostały przekazane na potrzeby przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. W 1942 roku uruchomiono tajną fabrykę amunicji należącą do kombinatu Alfred Nobel Dynamit AG (DAG). Ponadto, w tym miejscu pracowano nad tzw. Wunderwaffe (cudowną bronią). Wybudowano tutaj m.in. poligon dla pojazdów pionowego startu tzw. muchołapkę. Przy fabryce powstały dwa obozy pracy AL Ludwigsdorf I i AL Ludwigsdorf II będące filiami obozu koncentracyjnego Groß-Rosen.

Jest to kolejne miejsce, do którego planuję w przyszłości wrócić.

Tymczasem postanowiliśmy się rozdzielić. Ja wróciłem po samochód, chłopaki na piechotę udali się pod most kolejowy na ul. Fabrycznej.
Załącznik:
IMG_3708zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Ostatnio zmieniony 21 gru 2021, 23:24 przez gersot, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 21 gru 2021, 23:19 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Znalazłem też świetny punkt widokowy z panoramą na most.
Niestety był już zajęty :lol: .
Załącznik:
IMG_3715zz.jpg
Jadąc na miejsce spotkania z chłopakami zatrzymałem się na ul. Fabrycznej i zrobiłem zdjęcie tego mostu.
Robi wrażenie. Konstrukcja podobna do tych znajdujących się w Wałbrzychu i Głuszycy Górnej.
Załącznik:
IMG_3717zz.jpg
W lewo Kłodzko Główne, w prawo przystanek Ludwikowice Kłodzkie.
Załącznik:
IMG_3721zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 21 gru 2021, 23:22 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Załącznik:
IMG_3722zz.jpg
Załącznik:
IMG_3724zz.jpg
W pobliżu znajdowało się składowisko odpadów pokopalnianych.
Załącznik:
IMG_3727zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 22 gru 2021, 21:57 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Dotarliśmy do Nowej Rudy. Na pierwszy ogień poszedł wiadukt kolejowy na ul. Orkana. Szału nie było :lol: .
W lewo Wałbrzych Główny, w prawo Kłodzko Główne.
Załącznik:
IMG_3728zz.jpg
Kolejnym punktem było Zdrojowisko, a konkretnie przystanek Nowa Ruda Zdrojowisko.
Załącznik:
IMG_3739zz.jpg
W prawo Wałbrzych Główny, w lewo Kłodzko Główne.
Załącznik:
IMG_3734zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 22 gru 2021, 22:07 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
W lewo Wałbrzych Główny, w prawo Kłodzko Główne.
Załącznik:
IMG_3729aa.jpg
Widok z przystanku w kierunku Kłodzka Głównego.
Załącznik:
IMG_3738aa.jpg
Stary budynek stacyjny.
Załącznik:
IMG_3741aa.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 22 gru 2021, 22:22 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Wiata dla podróżnych. Widok w kierunku Kłodzka Głównego.
Załącznik:
IMG_3731zz.jpg
Powoli zbliżaliśmy się do końca naszej wycieczki, a że robiło się już późno, ciemno i byliśmy mocno głodni postanowiliśmy zobaczyć jeszcze na koniec wiadukt kolejowy na ulicy Głównej. Gdzieś już widziałem taką konstrukcję ;) .
Widok w kierunku Kłodzka Głównego.
Załącznik:
IMG_3743zz.jpg
Załącznik:
IMG_3746zz.jpg


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 22 gru 2021, 23:09 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Niestety w pobliżu wiaduktu rośnie dużo drzew i ciężko było wykonać jakieś sensowne zdjęcie.
Załącznik:
IMG_3754zz.jpg
Tym akcentem zakończyliśmy naszą wyprawę.

Czas na małe podsumowanie.
Była to nasza najdalsza jak dotąd wspólna wyprawa. Jak widać rozkręcamy się i myślę, że w tej materii nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa :lol: .
Jak zwykle przesadziłem z liczbą obiektów, które chciałem zobaczyć. Nie udało się nam dotrzeć do Kłodzka Głównego, ale dzięki Drucikowi zobaczyliśmy kilka miejsc takich, jak Jerzmanice-Zdrój, czy też tunel w Kowarach, których nie planowaliśmy w ogóle odwiedzać.

Myślę, że jeszcze tutaj wrócimy, bo powodów jest kilka. Na pewno chciałbym dokończyć zwiedzanie linii 286 do Kłodzka Głównego.
Zobaczyliśmy na tej linii 36 obiektów (ostatni był wspomniany wyżej wiadukt kolejowy na ulicy Głównej) z 54, które planowałem zaliczyć. Chciałbym zobaczyć jeszcze wiadukty w Nowej Rudzie. Interesująca wydaje mi się także stacja Ścinawka Średnia, która była węzłem kolejowym, z którego odchodziły linie: do Otovice Zastávka przez Tłumaczów Dolny; 318 do Radkowa i w drugą stronę do Dzikowca Kłodzkiego oraz bocznica do dawnej elektrowni kolejowej. Oczywiście chciałby wszystkie te linie zobaczyć.

Ponadto chciałbym wrócić jeszcze raz do tuneli w Kowarach i Wałbrzychu - ze zdecydowanie lepszym oświetleniem :D . Najlepiej także z georadarem, a całkiem rewelacyjnie byłoby wrócić do nich z osobą, która potrafi taki georadar obsłużyć i jeszcze zinterpretować wyniki pomiarów :lol: .

W Kowarach chętnie obejrzałbym przebiegające w pobliżu linii 308 pozostałości Zakładów Przemysłowych R1, w których wydobywano uran.

Osobnym punktem wartym zobaczenia są pozostałości kompleksu Riese, starotorza linii wąskotorowych prowadzących do poszczególnych sztolni, Głuszyca Górna, Kolce, muzeum Molke w Ludwikowicach Kłodzkich oraz linia Jugowice - Walim.

Co z tego uda nam się jeszcze zobaczyć? Czas pokaże.

P.S. Mam nadzieję, że nie przysnęliście oglądając tę moją przydługawą fotorelację z tego wypadu na Dolny Śląsk. ;)

Koniec.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
Post: 22 gru 2021, 23:44 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 26 lip 2015, 21:54
Posty: 272
Lokalizacja: Szczecin
Żałuję że nie byłem z wami pozazdrościć może załapię się na kolejną wyprawę .

_________________
Tydzial-Tadeusz
ZKMK SZczecin


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 239 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 116 17 18 19 20

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl