- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 20 kwie 2024, 0:49

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 wrz 2013, 13:26 
Offline

Rejestracja: 19 kwie 2012, 19:23
Posty: 623
Piotr, to zależy co i gdzie malujesz...
jeśli malujesz tory rdzą, nie musisz. Tam jest trudny dostęp do ''podrapania''. Jeśli malujesz np. wagonik, na farbę nakładasz kalkę. Pod kalkę musi być powierzchnia błyszcząca, więc trzeba lakier z połyskiem. Na gotowo, trzeba zabezpieczyć również lakierem. Jeśli nie kładziesz kalek, również warto zabezpieczyć powierzchnię lakierem. Potrzebujesz mat lub połysk-kładziesz lakier taki, czy taki.
Ale zawsze warto położyć lakier jako warstwę ochronną.
Ja do rozcieńczania używam zwykłej wody, zawsze przed malowaniem wstrząsam buteleczkę z farbką. Pactra ma jednak w swojej ofercie rozcieńczalnik. Musisz trochę potestować.
Pozdrawiam

_________________
Dariusz


Na górę
Post: 08 wrz 2013, 17:27 
Offline

Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:04
Posty: 898
Pactra nie śmierdzi ponieważ jest farbą akrylową, czyli wodną, więc nie zawiera rozpuszczalników. Jeśli chodzi o rozcieńczanie, to ja już od jakiegoś czasu nie używam do tego celu wody, gdyż nie wszystkie farby akrylowe dają się nią rozcieńczać. Na przykład farby Vallejo, czy MR Hobby potrafią się zbijać w "kulki", zamiast rozcieńczyć. Swego czasu polecono mi rozpuszczalnik do farb akrylowych na bazie alkoholu, firmy MR Hobby (czyli Gunze), ale jest dość drogi, więc teraz używam produktów firmy Wamod... Dobre farby akrylowe robi również Model Master, ale Humbrol, czy Revell też ma takie w swojej ofercie. Nie polecam natomiast wszelakich tanich wynalazków. O ile można pomalować sobie torowisko jakąś tam farbą nie wiadomo jakiego pochodzenia, to na model warto zainwestować te 5zł i kupić farbę. Mi zdarzało się już łuszczenie farby, która wchodziła w reakcję z plastikiem :|
Jeśli chodzi o lakiery, to z tym bywa u mnie różnie, ale ogólnie stosuję podobne zasady do Darka, z tym że przed nałożeniem kalek, czasem maluje model pół matem, a niektóre modele maluję połyskiem na gotowo (na przykład samoloty o barwie aluminium).
Jest tyle technik ilu malarzy. Ja pomalowałem aerografem setki modeli, a ciągle uważam że można się do czegoś przyczepić ;)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl