- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 17:16

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 gru 2013, 21:28 
Offline

Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:04
Posty: 898
Zapewne część z Was ma już za sobą jakieś eksperymenty z wodą na swoich modułach i makietach, i zapewne podobnie jak, nie zawsze jesteście z nich zadowoleni. Podzielę się zatem moimi próbami i eksperymentami w tej dziedzinie, pomagając zapewne kilku osobą zaoszczędzić trochę czasu i kasy ;)
Na początek filmik który znalazłem jakiś czas temu w necie, który przedstawia najstarszą znaną mi metodę robienia fajnej wody:

http://www.youtube.com/watch?v=wgWt137zpkQ

W filmiku używany jest specjalny lakier (a właściwie lakier, klej i nabłyszczacz w jednym), ale ja z powodzeniem stosowałem epoksydowy lakier do drewna. Metoda polega na odpowiednim pomalowaniu podłoża za pomocą farb akrylowych (ja kupuje takie farby do malowania obrazów w specjalnym sklepie dla "artystów" ;) ), uzyskując efekt podobny na filmie. Bardzo ważne jest żeby pozwolić całości dobrze wyschnąć. Ja czekam przeważnie dwa, trzy dni... Teraz przychodzi czas na lakier. Techniki pokazanej na filmie jeszcze nie stosowałem, ale chyba jest lepsza od mojej. Autor używa pędzelka do makijażu (chyba tak to się nazywa) i nakłada 10 warstw lakieru, "wklepując" kolejną następną warstwę po upływie 24 godzin. Ja pierwszą warstwę lakieru "wylałem", a następnie kładłem kolejne warstwy (od 3 do 5) jak lakier był jeszcze "lepki", używając zwykłego pędzelka do malowania obrazów (zakupionego w tym samym sklepie co farby). Metodę tę stosowałem z powodzeniem przy dioramkach morskich w skali 1:350, więc efekt mnie zadowalał, ale pierwsze próby w skali 1:120 mnie nie zadowoliły :| Ale po nowym roku ruszą pracę nad modułem z mostem więc przetestuję ten Mod Podge i pędzelek do makijażu ;)

Drugi filmik pokazuję jak używać gotową wodę modelarską dostępną w sprzedaży. Tą metodą zrobione zostały wszystkie rzeczki, stawy i jeziorka na moich modułach, oraz rzeka przed stacją techniczną Kuby i staw na module Uszatego, które to można było zobaczyć na targach w Poznaniu:

http://www.youtube.com/watch?v=Z1BX4OI9rtk

Nie znam produktów firmy którą reklamuję się w tym filmiku, ale "naturalna woda Fellera" jest praktycznie identycznym produktem. Wszystko jest właściwie pokazane w filmiku, tyle że ja zawsze robię najpierw zagłębienie (około 3 - 5 mm), które następnie maluję aerografem (imitacja głębi), osypuję piaskiem i obsadzam trawą, a dopiero na końcu zalewam wodą. Uszaty dodatkowo barwi samą wodę, ale może sam podzieli się tutaj jak to robi 8-)

Pierwsza metoda jest bardzo czasochłonna (jedno jeziorko może powstawać nawet 3 tygodnie), ale jest też bardzo ekonomiczna. Za farby i lakier zapłacimy w sumie jakieś 50zl, a starczy nam to na budowę wielu "cieków wodnych". Produkty Fellera pozwalają na szybsze powstanie wody, ale sama woda kosztuje 90zł, a kolejne 80zł wydamy na efekty do powstawania fal, nie wspominając już o farbach...
Mam nadzieję że może komuś się to przyda, a być może ktoś inny podzieli się tu swoja techniką ;)


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl