- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:24

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 57 Następna
Autor Wiadomość
Post: 18 paź 2014, 19:47 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Pomysł zbudowania własnych modułów kiełkował w mojej głowie od dłuższego czasu. Zawsze znajdowała się jednak jakaś dobra wymówka (brak czasu, kasy, miejsca itd.), żeby odłożyć realizację tego pomysłu. W końcu jednak się zmobilizowałem i jak pewnie koledzy zauważyli coś w tym temacie na naszej modelarni drgnęło.

Ale zacznijmy od początku.
Ponad rok temu (a może nawet dwa) przygotowałem sobie projekt fragmentu szlaku wraz ze stacją. Projekt wykonałem w darmowym i dość prostym programie SCRAM. Poniżej zamieszczam link do programu (jakby ktoś chciał go wypróbować):

http://www.scarm.info/index_pl.html#download

Projekt, który zamieszczam poniżej zakładał poprowadzenie szlaku po łuku i wjazd na stację. Dodatkowo poprowadzona została linia kolei wąskotorowej H0e. Na stacji został zaprojektowany tor trzyszynowy dzięki czemu na jednym peronie mogłyby stawać zarówno składy normalnotorowe H0 jak i H0e. Pociągi miały na niej kończyć bieg - stacja miała być stacją nieprzelotową.
Obrazek

Pewne elementy z tego projektu zostały zaadaptowane do budowy modułów co prezentuje poniższe zdjęcie.
Obrazek
Na niebiesko zaznaczyłem to co jest wykorzystane;
na czerwono - nie będzie realizowane;
na zielono - planowane zmiany;
nad resztą się jeszcze zastanawiam.


Na górę
Post: 18 paź 2014, 20:02 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Przewidziany koniec projektu...........................? :)


Na górę
Post: 18 paź 2014, 20:13 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Cytuj:
Przewidziany koniec projektu...........................? :)
Dobre pytanie, sam nie wiem - mam nadzieję, że mi zapału nie zabraknie :lol:
Do emerytury chyba dam radę :roll:


Na górę
Post: 18 paź 2014, 20:18 
Offline

Rejestracja: 15 kwie 2013, 20:38
Posty: 231
Szkoda, że nie można projektu zobaczyć w tym programie. Ciekawe.


Na górę
Post: 18 paź 2014, 20:24 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Z powodu braku dostępu do AutoCad'a projekty poszczególnych skrzynek wykonałem w darmowym programie DraftSight. Link do programu poniżej:

http://www.dobreprogramy.pl/DraftSight, ... 20332.html

Na pierwszy ogień poszedł moduł skrzyżowania na dwóch różnych poziomach linii H0 z H0e. Linia normalnotorowa została zaprojektowana na górze, wąskotorowa - na dole. Dodatkowo linia normalnotorowa miała zacząć "schodzić" w dół, tak aby dwa moduły później obie linie znalazły się na jednym poziomie.

Projekty poszczególnych elementów skrzynki modułu:
Profil czołowy prawy H0
Obrazek

Profil pośredni H0 (po 3 na każdy moduł)
Obrazek

Profil czołowy lewy H0
Obrazek

Profil boczny H0e
Obrazek

Profil boczny H0e z naniesioną linią H0 (na górze)
Obrazek


Na górę
Post: 18 paź 2014, 20:28 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Cytuj:
Szkoda, że nie można projektu zobaczyć w tym programie. Ciekawe.
Spróbuję zrobić zrzut ekranu fragmentami - powinno lepiej to wyglądać.


Na górę
Post: 18 paź 2014, 21:01 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Teraz chyba lepiej. Tak to miało wyglądać:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sam projekt posiada kilka istotnych wad i z tego też względu na pewno go nie zrealizuję w takiej postaci.
1. Jego wielkość: stacja + tory postojowe to około 14 metrów (w tej wersji)
2. Za krótkie perony
3. Beznadziejny układ rozjazdów (do tego musiałem trochę dojrzeć).


Ostatnio zmieniony 18 paź 2014, 21:21 przez gersot, łącznie zmieniany 1 raz.

Na górę
Post: 18 paź 2014, 21:18 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Myślę, że temat układu torowego na stacji możemy na razie odstawić na boczny tor.
Kiedyś do niego wrócę.

"Lecimy dalej". Kolejnymi zaprojektowanymi modułami są 4 moduły tworzące łuk. Kąt 90 stopni, promień 3 metry.
Dodatkową trudnością jest fakt, że szlak na dwóch modułach schodzi w dół.

Widok z boku (2 pierwsze moduły z łukiem)
Obrazek

Łuk 1
Obrazek

Łuk 2
Obrazek

Łuk 3
Obrazek

Łuk 4
Obrazek

Niestety nie obyło się bez błędów. Braki wiedzy w obsłudze DraftSight spowodowały, że nie podzieliłem całego łuku na 4 równe części, w efekcie każdy z modułów różni się długością. Przewiduję problemy z transportem.


Na górę
Post: 18 paź 2014, 22:43 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Na moduły h0 to chyba będzie trzeba ciężarówki zamawiać. :D


Na górę
Post: 19 paź 2014, 10:02 
Offline

Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:04
Posty: 898
I tak też ich transport się odbywa. Kluby takie jak na przykład "HaZero" robią zrzutę, wynajmują sobie ciężarówkę i na imprezę wiozą moduły już na nogach. Nawet w TT na niektóre imprezy jeździmy busem i dodatkowo osobówkami, a wcale aż tak dużo tego nie mamy... Dlatego Gersot w wspominał o problemach w transporcie, bo nie równe łuki nie dadzą się złożyć w kanapkę. (sorry za offtop)
Rozumiem że gdzieś poza Twoimi modułami to H0e będzie wracać na poziom "0"? Ten podjazd nie będzie trochę za stromy?


Na górę
Post: 19 paź 2014, 21:50 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Podjazd jest wykonany na odcinku około 2800cm. Różnica poziomów wynosi 7,6cm. W rzeczywistości nie wygląda to najgorzej (zdjęcia z budowy modułów zaprezentuję poniżej). Co do poziomu "zero" to przyjąłem założenie, że to H0e jest na poziomie 0, natomiast H0 ma zejść po łuku do tego właśnie poziomu. W pierwotnym projekcie nie miało to większego znaczenia z powodu faktu, że stacja miała być stacją nieprzelotową (o czym wspominałem wcześniej). Jak rozwiążę ten problem - zobaczymy (jak na razie to mam zbyt dużo pomysłów ;) ).

Co do transportu na pewno będzie z nim problem. Mam już pewną koncepcję jak go rozwiązać, prawdopodobnie zastosuję dystanse ze sklejki na krótszych modułach, ale o tym później - przy budowie stojaka.


Na górę
Post: 19 paź 2014, 22:00 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Rozmieszczenie poszczególnych elementów na sklejkach przed ich wycięciem.
Obrazek

Obrazek


Kilka zdjęć z dotychczasowych prac przy budowie modułów. Zdjęcia niestety nienajlepszej jakości wykonane telefonem komórkowym.

Moduł H0 + H0e.
Obrazek

Obrócony o 180 stopni.
Obrazek

Obrazek

Przymiarki skrzynek tworzących łuk.
Obrazek

Prace nad łukiem.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 57 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl