- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 19 kwie 2024, 3:17

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 12:55 
Offline

Rejestracja: 16 lut 2015, 19:26
Posty: 3
Witam,

To mój 1. post na forum więc witam wszystkich Was. W młodości dostałem zestaw BTTB do którego starałem się zdobyć to co aktualnie "rzucili" do CSH i tak zostałem "zainfekowany". Potem choroba była w głębokim "uśpieniu" ale zaczęły się nawroty m.in. za sprawą waszych warsztatów.
To co wtedy "zdobyłem" przetrwało do obecnych czasów w dosyć dobrym stanie i nadszedł moment, żeby to ponownie ruszyć. Przy okazji próbując zainteresować dzieci czymś innym niż współczesne "zdobycze cywilizacji"
Oczywiście wiem, że idea ruszania taboru BTTB to niezbyt dobry pomysł ale na początek powinno wystarczyć. Na nowy tabor przyjdzie jeszcze czas.
Większym wyzwaniem wydaje mi się w tej chwili torowisko. Rurki, które mam z wielu względów nie nadają się już do niczego. Pomyślałem więc o zestawie torów. Nie chcę bettungsów ale zastanawiam się nad zestawem torów Kuehna http://www.makieciarz.pl/kuehn-72800-ze ... 20408.html.
Zdaje sobie sprawę, że ich oferta nie jest tak bogata jak Tilliga, więc (na razie) wyklucza to ich zastosowanie przy budowie makiety czy modułów. Co może tłumaczyć ich małą popularność. Na razie nie myślę realnie o budowie makiety czy modułów więc nie stanowi to dla mnie problemu

Ciekaw jestem za to Waszej opinii na ich temat.

Pozdrawiam
Mirek


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 13:01 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
Cześć.
Witamy na forum.
Nie widziałem tych torów a tym bardziej nie miałem ich w rękach wiec porady ode mnie nie będzie :D
Raczej wszyscy działają na Tilligu.


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 15:13 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2009, 13:43
Posty: 1629
Lokalizacja: Dolice
Witamy na forum
1) Tabor BTTB
Hmm, ja zdecydowałem ich nie modernizować. Znam kolegów, którzy wstawiają do nich dekodery. Spróbuj oczyścić, nasmarować, sprawdzić szczotki w silniku, pewnie pojedzie. Może trzeba będzie włożyć sporo pracy ale będziesz miał tabor jeżdżący.

2) Tory
Ja nie jestem zwolennikiem gotowych zestawów torowych z różnych względów.
Proponuję samemu sobie zaplanować i zakupić taki własnoręcznie zaplanowany zestaw jaki jest Tobie najbardziej potrzebny, dostosowując go do aktualnych możliwości mieszkaniowych. Jak piszesz "choroba kolejkowa" nie minęła. Znając to z autopsji to wiem, że raczej będzie się rozwijać. Trzeba też trochę patrzeć w przyszłość robiąc teraz zakupy.
Popatrz sobie w tych sklepach:
http://www.hobby-shop.cz/pl/
http://www.modelmania.com.pl/index.php? ... 2a&&page=1
http://www.swiatmodeli.com/tt-kolej-c-185.html
Być może zapłacisz trochę więcej a może mniej ale dobierzesz tak jak Tobie będzie pasowało. Nie używałem nigdy torów Kuehna więc nie będę się na ten temat wypowiadał.
W zasadzie my wszyscy używamy torów Tilliga, więc może być kłopot jak zdecydujesz o budowie modułu.
Przyjdź w sobotę na spotkanie to obgadamy temat torów.

ps. z Makieciarzem ostrożnie, kupując u niego lepiej wybrać opcję za pobraniem. Chociaż ostatnio go chwalą to u mnie ciagle ma niskie notowania, bardzo niskie.

_________________
wmac27 - Maciej
Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei
http://www.zkmk.org


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 18:05 
Te tory są nowością jak dla nas, którzy tworzą od lat i korzystamy z Tiligowskich wyrobów i będzie trudno o opinię na temat kuehna .


Na górę
   
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 18:47 
Offline

Rejestracja: 19 kwie 2012, 19:23
Posty: 623
Czytałem kiedyś o tych torach na FTT. Na pewno nie są kompatybilne z Tilligiem, ze względu na różną wysokość szyny.

_________________
Dariusz


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 20:27 
Offline

Rejestracja: 15 kwie 2013, 20:38
Posty: 231
Mam tory kuehna i jestem z nich zadowolony, dlaczego? Rozjazdy nie wymagają napędów. Po ręcznym przełożeniu rozjazdu iglice mają sprężynkę która dociska i uniemożliwia przełożenie pod jadącym taborem, Tilliga rozjazdy tego nie mają i musisz do każdej zwrotnicy dokupić napęd elektryczny, albo ręczny. Rozjazdy Tilliga mają za to większe promienie, a więc są mniej zabawkowe. Najlepiej kup jedno i drugie, a później już będziesz wiedział które lepsze. Na budowę modułów tylko Tillig i to te najdłuższe i najdroższe.
Co do wagoników BTTB wystarczy wymienić koła na nowe metalowe i wagony jeżdżą jak nowe :!:
Lokomotywy BTTB są czasem żywotniejsze od nowej produkcji, no ale wygląd i wykonanie bardzo odbiega od nowych.
Teraz jest dobry czas na kupowanie, bo ceny spadły.
Pozdrawiam i powodzenia w TT :!:


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 21:34 
Offline

Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:04
Posty: 898
Ja torów Kuehna nie posiadam ale miałem okazję je oglądać. Jakościowo wydają się lepsze od Tilliga i ładniej się też prezentują. Dodatkowym atutem jest też to o czym wspomniał Mariusz, czyli fajnie zaprojektowane zwrotnice. Na minus trzeba jednak zaliczyć małe zróżnicowanie asortymentu torów, brak flexów (miały być, ale chyba nie są jeszcze dostępne) i cenę, bo mimo wszystko kupując Tilliga do montażu wychodzi nadal najtaniej.


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 03 mar 2015, 23:16 
Offline

Rejestracja: 15 kwie 2013, 20:38
Posty: 231
Ale można je mieszać bez problemów obu producentów pasują do siebie. Pół mm różnicy nie stanowi problemu. Tabor nie wykolejał mi się na styku jednych i drugich torów. Ktoś kiedyś coś wspominał, że przy cyfrze coś było nie tak, ale chyba chodziło o tor zasilający z kondensatorem.


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 04 mar 2015, 13:53 
Offline

Rejestracja: 16 lut 2015, 19:26
Posty: 3
Cześć,

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Wygląda na to, że jednak się na nie skuszę i na razie będą robiły za odcinek doświadczalny. Początkowo do jazd rewitalizowanym taborem BTTB a z czasem czymś aktualnie dostępnym.

Czy w najbliższym czasie nikt z Was nie planuje czasem zakupów w hobby-shop.cz? Z chęcią bym się podłączył przynajmniej z "moimi" torami.

Pozdrawiam
Mirek


Na górę
 Tytuł: Re: Tory Kuehna
Post: 04 mar 2015, 14:29 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
ja tak dla spróbowania bym sobie 1 zwrotke kupił :D


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl