- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:02

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 mar 2015, 23:06 
Offline

Rejestracja: 15 kwie 2013, 20:38
Posty: 231
Postanowiłem zasięgnąć Waszej tu opinii na temat wyśrubowanego sTTandardu w naszym hobby a zwykłą zabawą naszymi kolejkami na różnych spotkaniach/zlotach. Sprowokowała mnie do refleksji na ten temat ta dyskusja
http://forumtt.pl/viewtopic.php?t=11372
Chłopak chce zbudować coś innego i.....sTTandard mu tego nie pozwoli. Osobiście marzyło mi się coś podobnego, ale też dostałem po uszach, że i tak mnie nie dopuszczą z rozjazdami ew1 i anglikami, nawet nie mam co myśleć o r310. Jak dla mnie to bardzo skutecznie zniechęca do budowania modułów celem wspólnej zabawy, dlatego mam ciągle jeden prosty moduł :lol:
Myślałem już o zbudowaniu czegoś co będzie z boku linii sTTandardowej na modułach i nikt tam nie musi wjeżdżać, ja będę sam tam prowadził jakieś manewry, ale bałem się ujawnić z takim pomysłem na FTT. Nie wiem jak to jest ale stacja Jarka z Sopotu też ma ew1 i u niego "wrażliwe" loki jeżdżą tranzytem na prosto.
Druga sprawa, czy Koledzy w H0 też mają takie szalone ograniczenia co do rodzaju rozjazdów i promieni łuków :?:
Jak na to patrzycie i budujecie, czy macie sTTandard w ............
Mam mnóstwo materiału torowego i mnóstwo pomysłów, ale budować będę tylko dla siebie w takim układzie. Raz pojechałem na zlot ze skrzynką, którą wywalili, a obiecali, że pomogą mi ją dokończyć by pasowała do reszty.
No i odechciało mi się.


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:11 
Offline
Prezes Klubu

Rejestracja: 03 maja 2009, 10:27
Posty: 1244
Ja mam w d... Buduje to co mi się podoba :twisted:


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:12 
Offline

Rejestracja: 19 kwie 2012, 19:23
Posty: 623
Widzisz Mariusz...my rozmawialiśmy o tym w późnych godzinach nocnych, była górka, były jazdy, wszystko grało. ;)

_________________
Dariusz


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:14 
Offline

Rejestracja: 19 kwie 2012, 19:23
Posty: 623
...gdy nagle zgasło światło...a mogłeś dołączyć do zabawy... :lol:

_________________
Dariusz


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:18 
Offline

Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:04
Posty: 898
Z mojej strony to jedyne ograniczenie sttandardu jakie bym zostawił to zakaz montażu EW1. Jasne, tak jak napisałeś, wrażliwe loki mogą jeździć tranzytem, ale tych "wrażliwych" lokomotyw robi się coraz więcej, więc po co psuć sobie zabawę. A DKW1 to już w ogóle porażka i ja wymieniam je sukcesywnie na DKW2, zanim popalą mi się od tych zwarć dekodery w parowozach... Pomanewrować z boku jak najbardziej można, bo przecież WT ma tak u siebie w "bazie paliw" :D


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:20 
Offline

Rejestracja: 19 kwie 2012, 19:23
Posty: 623
I bardzo dobrze wicy skomentował http://forumtt.pl/viewtopic.php?p=130215#130215

_________________
Dariusz


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:23 
Offline

Rejestracja: 15 kwie 2013, 20:38
Posty: 231
Ty nie wywołuj wilka z lasu :lol: było minęło. Widzisz ja wtedy byłem nawiedzony przez sTTandard a tam nie wypadają takie zachowania. Kto był w Pszczelej Woli to wie :lol:
Wracając do tematu, czyli jak zbudujemy sobie coś po naszemu, to bawimy się sami ze sobą, czy włączamy się do zabawy z innymi :?:

Właśnie coś na wzór WT miałem zbudować.


Na górę
Post: 11 mar 2015, 23:49 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 05 wrz 2014, 12:50
Posty: 159
Śledziłem ten temat na ftt od pierwszego posta i pomimo że to nie ja zadałem pytanie, to odechciało mi się sTT. Wymogi są totalnie wyśrubowane i zanim przejdzie się z planowania do budowy, okaże się, że trzeba wydać dwukrotnie więcej pieniędzy na same rozjazdy. Nie dziwie się że wicy zrezygnował i postanowił zbudować moduły dla siebie. Na warsztatach widzę poza profilami to prawie nic nie trzyma się sTTandardu na modułach kolegów. Dlatego moduły ZKMK pasują do siebie :D

Jak zacznę budować moduły chyba też nie będą spełniały wymogów, ale w klubie jest dużo takich to się nie przejmuje, bo będzie do kogo się podłączyć.

_________________
Radosław Jawny


Na górę
Post: 12 mar 2015, 1:14 
Offline
ZKMK
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 lip 2013, 12:44
Posty: 164
Cytuj:
Druga sprawa, czy Koledzy w H0 też mają takie szalone ograniczenia co do rodzaju rozjazdów i promieni łuków :?:
Jak na to patrzycie i budujecie, czy macie sTTandard w ............
W H0 staramy sie trzymać normy Fremo, która zaleca min 2000 mm na torze głównym, rozjazdy w torach gł. 10 stopni. ALE angliki wolno (ja mam w Glinkach 3, jeden na głównym torze), na torach dodatkowych/bocznicach dozwolone są rozjazdy 15 stopni i promienie 1000.


Na górę
Post: 12 mar 2015, 12:52 
Offline

Rejestracja: 19 kwie 2012, 19:23
Posty: 623
Cytuj:
Ty nie wywołuj wilka z lasu :lol: było minęło. Widzisz ja wtedy byłem nawiedzony przez sTTandard a tam nie wypadają takie zachowania. Kto był w Pszczelej Woli to wie :lol:
Wracając do tematu, czyli jak zbudujemy sobie coś po naszemu, to bawimy się sami ze sobą, czy włączamy się do zabawy z innymi :?:

Właśnie coś na wzór WT miałem zbudować.
Mariusz, to tak na wesoło ;)
A jeśli chodzi o nasza zabawę...no cóż wiadomo, że nie będziemy budować czegoś, co nie ma racji bytu, czy też będzie niebezpieczne dla taboru, elektroniki itp...
Nie mniej jednak, warto pokazać innym to, co się zamierza stworzyć. Zawsze jakaś opinia, porada innego kolegi się przyda ;)

_________________
Dariusz


Na górę
Post: 12 mar 2015, 19:38 
Offline

Rejestracja: 13 maja 2013, 19:30
Posty: 258
Cytuj:
Z mojej strony to jedyne ograniczenie sttandardu jakie bym zostawił to zakaz montażu EW1. (...) A DKW1 to już w ogóle porażka i ja wymieniam je sukcesywnie na DKW2 (...). Pomanewrować z boku jak najbardziej można, bo przecież WT ma tak u siebie w "bazie paliw" :D
POPIERAM :!:

Mariusz, zbuduj sobie 1 moduł sTTandardowy np. 90cm, gdzie będzie rozwidlenie z toru głównego zrobione na rozjeździe EW3. Do tego jakieś żeberko ochronne i masz gotowy wyjazd z makiety sTTandardowej do swojej krainy, gdzie obowiązują TWOJE przepisy. Tam budujesz po swojemu. Nie musisz się trzymać norm UIC ;) - jeśli ktoś będzie chciał Cię "odwiedzić", to wpuścisz tylko taki tabor, który zmieści się w Twojej skrajni, promieniach itd. Takie jest moje zdanie.
Uwaga: musisz sobie zrobić zestaw uniwersalnych nóg do modułów, albo 3 oddzielne komplety: szczecińskie 825mm, sTTandardowe 1000mm i niemieckie Fremo 1300mm :lol:. Nigdy nie wiadomo, na jaką imprezę Cię zaproszą...


Na górę
Post: 12 mar 2015, 21:28 
Offline

Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:04
Posty: 898
Ja FREMO sobie odpuściłem bo po niemiecku to tylko "Danke" i "Volkswagen" umiem powiedzieć, dlatego nogi mam z regulacją na 1000mm, 825mm i 500mm (wersja domowa) ;)
A wracając do modułów, oczywiście jestem jak najbardziej by iść na pewne ustępstwa, ale pewnych zasad powinniśmy mimo wszystko przestrzegać. Nie zgadzam się ze sTTandardem w sprawie EW3, czy anglików na głównym szlaku, oraz tymi wszystkimi nakazami i zakazami z przejściami pomiędzy zwrotnicami. Ale na przykład wiem że część modułów ma jako ślepą podsypkę 2mm korka zamiast 3mm, a później jest rozwiercanie otworów bo skrzynki nie pasują. Same profile to niestety nie wszystko, bo moduły do siebie pasowały.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl