- Zachodniopomorski Klub Miłośników Kolei -

Forum Internetowe
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 14:36

Strefa czasowa UTC+02:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 maja 2015, 19:40 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Część osób może się orientuje, część może nie jakie były założenia dworca w Szczecinie. Dworzec, który mamy obecnie rzekomo miał być tylko dworcem tymczasowym...
Planowano budowę dworca podziemnego, którego miejsce, gzie miał się znajdować zaznaczyłem kolorem czerwonym. Niebieski kolor, to miejsce, gdzie znajdować się miała linia kolejowa, która miała się wbijać w miasto tunelem niedaleko dzisiejszej ulicy owocowej. Kończył się on niedaleko planowanego dworca podziemnego. Jego założeniem było również podstawianie pociągów na dworzec tymczasowy (dzisiaj obecny).
Pomarańczowymi strzałkami zaznaczyłem jak miało by to wyglądać. Fioletowe kółko to miejsce obecnego dworca PKP. Budowę dworca podziemnego brano na poważnie, ponieważ na mapach już zaznaczano jego położenie.
Obrazek

Obrazek

Podobno niedaleko ulicy Szczanieckiej (okolice dw. Niebuszewo) są stare linie kolejowe oraz początek tunelu kolejowego. Z dw. Niebuszewo wyjazdy są w 3 miejsca:
-Łękno-Turzyn
-Glinki-Skowlin-Msięścino-Police
-Stocznia

Obrazek

Nigdzie nie mogę znaleźć tych linii, a chętnie bym się tam wybrał. Może ktoś zna te tereny, byłbym wdzięczny za podpowiedź.

Ciekawą rzeczą jest jeszcze projekt metra w Szczecinie, które miało się zaczynać przy obecnym dworcu PKP, jechać przez Niepodległości, Wyzwolenia, a spod ziemi miało się wyłaniać dopiero w okolicach dworca Niebuszewo.


Na górę
Post: 12 maja 2015, 22:06 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Nie za bardzo rozumiem, której linii nie możesz znaleźć?
Jest to linia 406: Szczecin Główny - Trzebież

Więcej na jej temat:
http://semaforek.kolej.org.pl/wiki/inde ... i%C5%84ski

A jak chcesz obejrzeć zdjęcia to zapraszam:
http://forum.modelarstwo.info/threads/z ... rce.18923/


Na górę
Post: 12 maja 2015, 22:48 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Wiem tyle, że zaczyna się niedaleko ulicy Szczanieckiej. Jest to planowany początek podziemnej kolei w Szczecinie.


Na górę
Post: 13 maja 2015, 7:23 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 09 kwie 2009, 19:07
Posty: 82
Sczanieckiej Kacper,Sczanieckiej


Na górę
Post: 13 maja 2015, 18:39 
Offline

Rejestracja: 13 maja 2013, 19:30
Posty: 258
Nie na temat, ale zbieżność nazw skłania mnie do wypowiedzi :)
W Poznaniu też jest ulica Sczanieckiej (choć wszyscy mówią: Szczanieckiej :lol: ) i tam znajdują nieużywane od kilkudziesięciu lat tory tramwajowe. Obecnie nie można już tam wjechać, bo został wymontowany rozjazd na ul.Głogowskiej, ale nadal istnieje godna uwagi ciekawostka techniczna. Otóż na Sczanieckiej była końcówka linii (bodajże "11") i zmiana kierunku jazdy odbywała się po trójkącie. To jedyne takie miejsce w Poznaniu i zachowane do dziś w dobrym stanie.
Tu jest link do StreetView. Polecam virtualny spacer :-) Trójkąt znajduje się na skrzyżowaniu z Bogusławskiego
https://www.google.pl/maps/@52.394847,1 ... yZib4w!2e0


Na górę
Post: 13 maja 2015, 19:47 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Ciekawie to wygląda. Przy następnej wizycie w Poznaniu postaram się tam zajrzeć.
Moja Szczaniecka to tylko literówka. Wiem, że to ulica Sczaniecka.


Na górę
Post: 13 maja 2015, 21:27 
Offline

Rejestracja: 15 kwie 2013, 20:38
Posty: 231
Masz większy kawałek tego kolorowego planu Szczecina z planowanym nowym dworcem głównym? Bo to jest malutki wycinek dużej całości wielkiego planu przebudowy węzła szczecińskiego.
Paradoksem jest, że węzły kolejowe na ziemiach II RP zostały w większości rozbudowane przez Niemców w czasie II w. św. a stacje na starych ziemiach niemieckich modernizujemy dopiero teraz my.


Na górę
Post: 13 maja 2015, 22:18 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Ciekawe rozwiązanie z tym trójkątem w Poznaniu.

Kacper zobacz sobie jeszcze ten filmik z cyklu "Podziemny Szczecin" - o podziemnej kolei:

https://www.youtube.com/watch?v=VME2GlkNOKs


Na górę
Post: 13 maja 2015, 22:21 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 17 cze 2012, 12:40
Posty: 3045
Odbiegając od tematu, ale też ciekawe - bunkier pod ul. Sczanieckiej (tak gdzie jest "hopka" w kierunku Polic).

https://www.youtube.com/watch?v=MZAqLnCrCbc


Na górę
Post: 13 maja 2015, 23:38 
Offline
ZKMK

Rejestracja: 01 cze 2014, 17:27
Posty: 815
Mariusz, maka jest dostępna w internecie, szczerze mówiąc nie pamiętam gdzie, znalazłem ten wycinek u siebie na komputerze, bo dość dawno robiłem coś do szkoły (chyba na historię). Muszę się z tobą zgodzić odnośnie infrastruktury kolejowej. Dokładnie widać to na mapie tras klejowych w Polsce. W miejscach, gdzie był zabór Pruski i Austryiacki, tam torów jest więcej niż w zaborze Rosyjskim.

Obrazek

Dzięki Gerard za film chyba w nim była wykorzystana właśnie ta mapka, co jej fragment wstawiłem powyżej.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+02:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl